Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa absolvire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa absolvire

Buna ziua! Am si eu o curiozitate. Dupa ce termin clasa a 12-a si dau examenul de bacalaureat pot depune dosarul de somaj daca o sa imi continui studiile? Am vazut ca nu prea se poate... dar nu pot incerca acest lucru si sa iau somaj pt 3-4 luni pana in septembrie? De unde stiu cei de la Fortele de Munca ce o sa fac eu dupa...?
1. - Dupa ce absolviti cursurile liceale (chiar si fara bacalaureat) trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile calendaristice de la data absolvirii.
- Dupa cele 60 de zile veti putea beneficia de indemnizatie de somaj timp de 6 luni.

2. Fiind beneficiar al indemnizatiei de somaj in calitate de absolvent va inceta plata indemnizatiei de somaj in momentul in care sunteti admis la o forma de invatamant.

3. - Nu va bazati pe faptul ca Agentia de Somaj nu o sa stie ce faceti dvs., ce statut aveti.
- Unitatile de invatamant comunica Agentiilor de Somaj lista cu cei admisi la studii.
- O sa afle foarte curand si apoi veti restitui banii si veti plati si penalizari.