Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare

Buna seara . Parintii au un apartament , mama e decedata de doua luni , suntem patru frati , tata doreste sa faca intabularea apartamentului si dupa aceea sa il vanda . Tata locuieste cu unul di copii in alta parte.Pentru intabularea apartamentului este nevoie si de copii ?. Va multumesc .
In primul rand trebuie dezbatuta succesiunea. In cazul procedurii succesorale notariale, notarul public va inainta biroului de carte funciara competent, in numele succe­sorilor, cererea de inscriere a drepturilor lor in cartea funciara, impreuna cu cer­tificatul de mostenitor si cu celelalte acte necesare. Deci, puteti solicitati notarului sa depuna la biroul de carte funciara cerea de intabulare a dreptului de proprietate dobandite prin actul notarial intocmit in baza certificatului de mostenitor .
Bunul imobil a avut drept proprietari parintii dvs
Dupa decesul mamei ,urmeaza ca tatal dvs si restul mostenitorilor=dvs si restul fratilor,sa dezbateti masa succesorala
Intabularea reprezinta consemnarea dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile/terenuri,care se realizeaza in cazul dvs in baza certificatului de mostenitor,fie prin notarul public,fie direct de catre partea interesata