Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Respectele mele tuturor ! Vreau sa fac o succesiune in urma decesului mamei mele in 30.08.2023 . Am succesiunea de pe urma decesului tatalui meu in care masa succesorala este atribuita mie ca fiu unic si mamei mele in procente de 75% eu si 25% mama . Se specifica ca nu exista alti mostenitori . Acum m-am dus ( am nimerit ) la o dna. notar care imi solicita o gramada de documente referitoare la masa succesorala prevazuta in certificatul de mostenire anterior care este notarial , legal ! Intrebare la dvs. : de ce nu poate pur si simplu translata masa succesorala de la decesul tatalui meu , la mine ca urmare a decesului mamei ? Pt. ce trebuie sa solicite documente care atunci nu au fost solicitate ( de exemplu o intabulare a apartamentului care la vremea aceea nici nu exista si cu toate acestea s-a facut succesiunea pt. apartament in proportiile amintite ) . Si de ce trebuie sa platesc taxe pe proprietate aferente mamei ? La cea anterioara ( 2002 ) am platit doar onorariul notarului . S-a schimbat legislatia ? Dna notar , care e f. tanara ,nu este tocmai un exemplu in ceea ce priveste abilitatile de comunicare . Multumesc !
Apartamentul a fost dobândit de ambii părinți, în timpul căsătoriei?
Daca apartamentul a fost dobandit de ambii parinti in timpul casatoriei, ceea ce s-a dezbatut dupa tata este jumatatea lui din apartament (1/2).
Aceasta jumatate s-a impartit intre:
- mama 1/4 (din jumatate = 1/8). La care se adauga jumatatea mamei din apartament, rezultand in total 5/8.
- dvs 3/4 (din jumatate = 3/8)

Dvs acum doriti dezbaterea succesiunii dupa mama, care consta in cota de 5/8, explicata mai sus.
Actul de proprietate pentru cota de 1/8 este certificatul de mostenitor dupa tata, iar actele de proprietate pentru jumatatea ei sunt cele ale apartamentului.
De-aia va solicita notarul actele respective.

Dvs ati achitat onorariul notarial pentru dezbaterea succesiunii dupa tata.
Acum este o alta mostenire, cea a mamei si sunt alte taxe.
Si da, s-a schimbat legea, in sensul ca acum, in 2023, se efectueaza niste verificari in plus la Registrele Nationale Notariale, la Camera Notarilor Publici si la Biroul de carte funciara, care costa.
Da

raluk0207 a scris:

Apartamentul a fost dobândit de ambii părinți, în timpul căsătoriei?

Nu, mi s-a spus ca sunt taxe pentru partea de moștenire a mamei aprox. 1.700 lei. Care includ și intabularea pe care i-am spus ca am făcut-o eu ulterior succesiunii după tata.

raluk0207 a scris:

Daca apartamentul a fost dobandit de ambii parinti in timpul casatoriei, ceea ce s-a dezbatut dupa tata este jumatatea lui din apartament (1/2).
Aceasta jumatate s-a impartit intre:
- mama 1/4 (din jumatate = 1/8). La care se adauga jumatatea mamei din apartament, rezultand in total 5/8.
- dvs 3/4 (din jumatate = 3/8)

Dvs acum doriti dezbaterea succesiunii dupa mama, care consta in cota de 5/8, explicata mai sus.
Actul de proprietate pentru cota de 1/8 este certificatul de mostenitor dupa tata, iar actele de proprietate pentru jumatatea ei sunt cele ale apartamentului.
De-aia va solicita notarul actele respective.

Dvs ati achitat onorariul notarial pentru dezbaterea succesiunii dupa tata.
Acum este o alta mostenire, cea a mamei si sunt alte taxe.
Si da, s-a schimbat legea, in sensul ca acum, in 2023, se efectueaza niste verificari in plus la Registrele Nationale Notariale, la Camera Notarilor Publici si la Biroul de carte funciara, care costa.

Da.
Documentația cadastrala și intabularea nu sunt obligatorii la dezbaterea succesiunii.
Dar dacă le aveți, trebuie sa i le prezentați notarului, acesta având obligația legala sa va intabuleze certificatul de moștenitor dupa mama, când se va finaliza dezbaterea.
Asta însemna un extras de carte funciara pentru informare și tariful de intabulare la Cartea funciară.
Dacă asa vi s-au comunicat costurile, înseamnă că alea sunt.

Dvs ați intabulat certificatul de moștenitor dupa tata.
Dupa dezbaterea succesiunii mamei trebuie intabulat și certificatul de moștenitor dupa mamă.
raluk0207, utilizator