Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atributii

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari care ma nedumeresc si nu stiu cum sa actionez.
Care sunt atributiile unui ITM ?
Nu are obligatia sa raspunda sesizarilor facute?
Despre pontajul la firme unde se pot face sesizari?
Daca in pontajul adus la semnat de catre administratori nu apar toate zilele in care am lucrat, ce se intampla daca nu semnez pontajul?
Inspectoratul Teritorial de Munca este un organ de specialitate aflat in subordinea Inspectiei Muncii, care controleaza aplicarea unitara a legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca la toate persoanele juridice si fizice din sectorul public, mixt, privat si alte categorii de angajatori, cu exceptiile prevazute de lege.

Institutiile si autoritatile publice sunt obligate sa raspunda in termen de 30/45 de zile de la data inregistrarii petitiei.

Neregulile in legatura cu pontajul pot fi semnalate ITM-ului.