Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri pe pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri pe pensie de invaliditate

In ianuarie 2011, tatal meu a suferit un AVC in urma caruia a ramas imobilizat, nu vorbeste, nu scrie, nu are discernamant. La cateva luni dupa AVC am primit o adresa de la o banca prin care era anuntat ca are restante de plata la un credit. Mama a facut imediat o adresa catre banca informand-o asupra starii tatalui meu (a atasat si documente medicale) si cerand detalii despre contract. Banca a raspuns ca acel contract este confidential si nu poate da detalii. Tatal meu are o pensie de invaliditate iar luna trecuta pe cuponul de pensie au aparut retiner de 250 ron.
Mentionez deasemenea ca atunci cand mama a fost personal la banca, jurista i-a comunicat – verbal – ca nu ar avea de ce sa-si faca griji intrucat este vorba de un caz de social si ca oricum pe pensia de invaliditate nu se pot pune popriri. Imi puteti confirma, va rog daca banca a procedat legal ? Va multumesc !
Jurista cred că era în preaviz . Orice pensie, inclusiv de invaliditate, se poprește.

Cu mult respect, dar invaliditatea nu ehivalează cu amnistierea datoriilor către creditori.
Doar indemnizația de concediu medical, care are caracter temporar, nu este supusă popririi.
Va multumesc!