Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa a II-a de munca

Buna ziua,
Va rog sa-mi clarificati in ce conditii poate fi folosita, la stabilirea varstei de pensionare, incadrarea in grupa I si II.
1. Reducerea varstei standard de pensionare ca urmare a desfasurarii activitatii in grupe superioare de munca este posibila numai daca este realizat stagiul complet de cotizare prevazut de lege.

2. Stagiul complet de cotizare este prevazut in Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, Anexele 5 si 6 , si este stabilit in functie de sexul persoanei si de luna si anul nasterii.

In cazul concret al unei persoane de sex feminin nascuta in iulie 1958, cu o incadrare de 20 ani in gr.II, care este varsta la care se poate pensiona anticipat sau la limita de varsta, in conditiile unui stagiu complet de cotizare?
Va multumesc!
20 de ani in grupa a II-a in procent de 100% aduc:
Un stagiu aferent de 5 ani
O reducere cu 4 ani si 6 luni a vrstei standard de pensionare,daca este indeplinita conditia de stagiu complet.
Limita de varsta la 56 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani 2 luni,fara stagiul asimilat(cursuri univrsitare de zi'pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este 31 de ani si 2 luni,fara stagiul asimilat.
In conditia de stagiu intra si stagiul aferent(5 ani).
Penalizarea maxima poate fi de 4,5%.