Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Pot cumpara o casa parter+pod transformat in mansarda ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Pot cumpara o casa parter+pod transformat in mansarda dar care nu are mansarda intabulata?

Proprietarul are in cartea funciara doar parterul iar podul cu destinatia schimbata in spatiu de locuit nu este in CF. As dori sa fac un credit cu prima casa, iar la prima banca la care am prezentat problema a spus ca nu se poate...
Mentionez k proprietaru a achizitionat locuinta prin licitatie in aceeasi stare: cu acte doar pe parter.
Puteti, dar:
- nu cu bani de la banci;
- daca actualul proprietar face diligentele pt. a intra in legalitate, adica: sau scoate o autorizatie de constructie pt. modificarile din pod sau introduce o actiune de accesiune imobiliara