Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu de odihna reduse din cauza concediului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu de odihna reduse din cauza concediului de boala

Buna ziua!
Intrebarea mea este, daca numarul zilelor de concediu de odihna cuvenite intr-un an calendaristic (21 zile) scade in cazul in care salariatul a fost pe o perioada mai lunga (2-3 luni) in concediu medical. Am auzit ca numarul zilelor de concediu odihna cuvenite se calculeaza raportat la timpul in care salariatul a lucrat efectiv, dar nu gasesc o lege care sa precizeze acest lucru.
Situatia concreta pe care o avem este ca un angajat, care are dreptul la 21 zile de concediu odihna (stabilit prin CIM) a fost 4 luni (ianuarie-aprilie 2009) in concediu de boala, si acum nu mai stiu daca are dreptul la 21 zile CO, sau 14 (21/12 luni =1.75zile pe luna *8 luni, adica perioada efectiv lucrata = 14 )

Va multumesc anticipat pt. raspuns
Concediu de odihna cuvenit intr-un an calendaristic este de 21 de zile si se calculeaza proportional cu perioada lucrata .
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
1. Din Codul muncii:
Art. 140. (2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
2. Asa cum ati calculat si dvs., i se cuvin numai 14 zile lucratoare.