Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Salariu strainatate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Salariu strainatate

Buna ziua,
In primul rand vreau sa imi cer scuze in cazul in care nu am postat unde trebuie, insa am cautat un raspuns la intrebarea mea pe forum si nu am gasit.
Intrebarea este urmatoarea: veniturile obtinute in strainatate trebuie declarate in Romania? Sunt impozitate? Mai concret, o persoana angajata in Romania, dar care are un contract de munca si in strainatate. Salariul respectiv este impozitat si in Romania?

Va multumesc anticipat si astept un raspuns. Va doresc o zi buna in continuare.
Adica sunteti detasat in strainatate?
Nu. Este vb de un contract cu o alta firma, dar care nu presupune neaparat prezenta mea acolo. Nu a fost facut inca contractul si am vrut sa intreb mai intai cum este legislatia in acest caz.
Consider ca atat timp cat sunteti angajat aici, nu aveti cum sa fiti angajat si in strainatate, fizic vorbind. Insa, puteti cu persoana din strainatate sa incheiati un contract de prestari servicii si sa lucrati din tara.
Oricum, ca regula, orice venit obtinut din strainatate se supune impozitarii in Romania. Insa, pentru evitarea dublei impuneri (si in tara si in strainatate) se aplica conventia de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si tara in care veti "lucra" (daca exista incheiata o asemenea conventie).
Daca exista o asemenea conventie, trebuie vazut unde anume se impoziteaza acest tip de venit obtinut de dvs, adica in Romania sau in acea tara.
Pentru mai multe informatii, furnizatii mai multe detalii.
Va multumesc pentru raspuns. Este ceea ce vroiam sa aflu.
Va doresc o zi frumoasa.