Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am inregistrat video cum un politist se antepronunta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am inregistrat video cum un politist se antepronunta intr-o cauza penala. Am inregistrat procurorul de caz. Am trimis inregistrarile atat la Prim-Procuror cat si la DNA... Posibile consecinte

De fapt eu anul trecut 2014 am sesizat politia pentru Tulburarre de posesie a unui teren agricol cat si faptul ca s-au obtinut Fonduri Europene APIA Fara drept,, ,,,LEGEA 78/2000 -
Art. 181
(1) Folosirea sau prezentarea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete, care are ca rezultat obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunitatilor Europene sau din bugetele administrate de acestea ori in numele lor, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi. ,,,
Cu probe ca sau luat bani fonduri europene pe terenul meu de catre alte persoane ( fermier Societate Comerciala )
Dupa ce am dat prima declaratie politistul ma scos afara din sectia de politie si a inceput sa-mi spuna ca : defapt nu exista dupa parerea lui, fapta penala. Am iregistrat acestea cu o camera scunsa ! - Dupa circa 8 luni de zile cand tot sunam la politie sa ma interesez de dosar.. Politistul mi-a spus la telefon citez:,,, Lasa-ma in pace ca dosarul nu mai este la mine, Si nu stiu sa citesc, Nu stiu unde este dosarul ,,, Am iregistrat convorbirea.
Am sunat la parchet si am vorbit cu procurorea de caz: Unde am spus ca de fapt acel fermier nu ap platiti timp de mai multi ani, taxe pentru castigurile realizate pe acel teren agricol... Procuroarea de caz mi-a spus ca :: Nu ma ante pronunt , ca dupa parerea ( ei de procuror) trebuie sa merg in instntele civile.
Eu tot spuneam ca Fermierul respectiv .De fapt a luat terenul fara documente legale (contract de arenda ) pe care il inchiriaza contra sumei de 4000 lei /ha anual. --- Am inregistrat convorbirea.... In tot acest timp pana la convorbire, eu am trimis numeroase sesizari unde aratam totul despre fermier si solicitam sa anunte inspectorii Serv,Investigare fraude. Nu au facut nimic nici politia nici parchetul.... Acum in luna Mai ,2015 am primit acasa... ORDONANTA DE CLASARE.. In care scrie ca nu exista fapta de tulburare de posesie. dar ca au trimis la DNA --disjungerea cealalta fapta ,,LEGEA 78/2000 art.181

Incheiere: Nemultumit de ORDONANTA DE CLASARE - Am facut contestatie in care , AM TRIMIS PRIMULUL PROCUROR SI INREGISTRARILE pe un CD video-audio cu politistul cand se antepronunta ! cat si cu procuroarea care .. imi spunea nu ma ntepronunt dar trebuie sa mergi in civil... Iar eu explicam ca de fapt domniile lor nu au intreprins totul pentru aflarea adevarului,,
Am trimis la Prim procuror a judecatorie ... Am comis vre-o fapta penala ?
Totodata afland nr. de dosar de la DNA .Am trimis taote actele si catre procurorul de la D.N.A. acte: Privind solicitarile mele scrise pe parcursul timpului... In care aratam cu lux de amanunte ce si cum procedeaza fermierul. Indicand ca exista posibilitatea ca si alt fermier sa fii obtinut ,pe acelasi teren Fonduri APIA.
Va rog nu va suparat ca intreb ? am gresit cu ceva ? ca incerc sa demonstrez adevarul ?
Multumesc mult
Alex,
Potrivit art. 91(6) [2] alin (2) din vcpp Verificarea mijloacelor de proba. Inregistrarile prevazute in prezenta sectiune, efectuate de parti sau de alte persoane, constituie mijloace de proba cand privesc propriile convobiri sau comunicari pe care le-au purtat cu tertii. Orice alte inregistrari pot constitui mijloce de proba daca nu sut interzise prin lege.
Raporat la DCC nr. 593/2006, publicata in M. Of. , Partea I, nr. 856 din 19 oct. 2006 privind mijloace de proba . Inregistrari prezentate de parti . Admisibilitate. Examinand exceptia astfel cum a fost formulata,Curtea constata ca aceasta este neintemeiata. Astfel, ratiunea reglementarii in continutul art art. 91(6) [2] alin (2) cpp a posibilitatii ca inregistrarile prezentate de parti sa poata “ constitui mijloace de proba , daca nu sunt interzise prin lege”, este aceea ca oricine care are o proba ce poate servi aflarii adevarului sa o poata prezenta, dispozitiile respective fiind aplicabile in cazul surprinderii in mod spontan a unor fapte sau intamplari ce sunt inregistrate prin mijloace audio sau video. Folosirea unor astfel de inregistrari ca mijloc de proba intr-un proces penal este in concordanta cu prevederile art. 53 din Constitutie, care recunosc legitimitatea unor restrangeri ale exercitarii unor drepturi sau libertati , inclusiv ale exercitarilor dreptului la respectarea si ocrotirea de catre autoritatile publice a vietii intime, familiae si private invocate in motivarea exceptiei, daca acestea se fac prin lege si in vederea apararii unor valori sociale importante, precum desfasurarea instructiei penale sau prevenirea faptelor penale.Mai mult, legislatia procesual penala prevede suficiente garantii in vederea inlaturarii unor eventuale abuzuri, dispozitiile art. 91(6) [2] alin (2) cpp aplicandu-se numai in cazul savarsirii unei infractiuni, cand , in vederea aflarii adevarului, inregistrarile pot fi supuse expertizei tehnice [art. 91(6) [2] alin (1) ], partile avand posibilitatea contestarii lor potrivit prevederilor art. 64, art. 67 si art. 68 cpp, inregistrarile trebuiau sa fie material de proba.
Noul cpp a fost modificat in acest sens.Nu ati comis nici o fapta penala.Vi sau incalcat toate drepturile .
Eu nu vad ce infractiune a comis politistul.
DNA o sa considere la fel...
Sunt si ei oameni si au dreptul sa aiba o parere, daca v-au nemultumit deciziile lor exista cai legale de a le ataca. Nu orice greseala a unui politist sau procuror e fapta penala.

Asta cu "nu puteti face plangere penala ca e un diferend in drept civil" e o placa pe care o pune si Politia olandeza destul de mult, uneori au dreptate, alteori nu, dar n-a zis nimeni ca acesti politisti ar comite infractiuni prin asta.
tgeorgescu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Eu am arata prin inregistraile facute ca politistul inca de la prima declaratie data de mine- Afara din sectia de politie imi spunea ca dupa el (politist) nu este fapta penala.Ulterior sa demonstrat ca este de fapt coruptie cu fonduri europene. Mai mult am vrut sa arat compostamentul sfidator si batjocoritor al politistului. Eu intrebam de dosar el imi spune ca citez: Nu stiu sa citesc ,mai vrei ceva...- Procurorul de caz inainte de a se finaliza cercetarea ma trimete in civil, spunand citez: ,, Nu ma antepronunt dar dupa parearea mea trebuie sa mergeti in civil,,,, Mai mult eu le-am indicat scris cat si telefonic unde si ce sa caute pentru a proba cele declarate de mine,,, nu au facut asa ceva.. Indicam ca sunt acte (3 acte materiale ) semnate de functionarii publici din primarie care prin semnaturile lor au dat legalitate unor delaratii pe propria raspundere FALSE.. Mai mult indicam scris cat si telefonic si faptul ca am cerut scris functionarilor din primarie sa anunte de indata organele de politie. Politia si parchetul nu au verificat niciodata. Mai idicam scris politiei si parchetului ca sunt suspiciuni si de alte fapte.. indicam scris cat si telefonic .modul cum sunt facute. Politia nimic, parchetul nimic. Aratam politiei si parchetului cu articol din lege in care sta scris ca sunt interzise schiburile de teren intre arendasi ,, cod civil si legea arendei,, Indicam mai multe dar nimic. Toate acestea m-au facut sa inregistrez tot. Mai mult in timpul cercetarilor politistul a vrut sa -ma faca. In sensul ca imi spune la telefon sa merg acolo pentru ca cel ce lucreaza terenul doreste sa stea de vorba cu mine si sa-mi de niste bani... Am refuzat si am spus politistului ca daca vrea sa vorbim sa ma cheme legal la un cabinet de mediere. si acolo sa-mi dea banii , nu pe strada. nu in curtea sectiei de politie de la tara... Pai acum eram impachetat de politie si procurori daca aceptam sa iau bani pe strada ori in ograda politiei ? Ma astept la orice....Cert este : Poltia si parchetul a facut absolut orice sa scoata basma curata fermierul- deoarece este un baron local- fost consilier judetean, fos candidat la camera deputatilor- Viitor primar se pare...
P.S.
Curtea sectiei de politie "nu este mediul in care iti desfasori viata privata".Lasand la o parte ca cei doi si-au afirmat parerile in legatura cu cazul,acestia
au ingradit dreptul de a depune probe
,La televiziune aumai ajuns si inregistrari audio-video din sectiile de politie facute de oameni
- ar fi interesant sa cunoastem de la un procuror care ar fi cele 10 legi pe care o persoana le poate incalca , in astfel de situati