Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solutie pentru probleme cu tata alcoolic si violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solutie pentru probleme cu tata alcoolic si violent

Buna ziua , fiind prima mea intrebare aici nu stiu daca am postat ce si cum si unde trebuie sper sa nu se supere nimeni . De cativa ani traiesc sub teroarea unui individ (tata) care deseori din lipsa baniilor si a bauturii ma bate , primesc lovituri puternice in zona capului si mi-a cam ajuns.... Totusi suport fiindca am peste 18 ani si nu as avea unde sa plec as sta sub cerul liber....Ce as putea sa fac avand in vedere ca daca reactionez ma da afara din casa ...?
Este ingrozitor ca traiti asa unii dintre cei mai frumosi ani din viata. Acest personaj pe care il numiti tata, trebuie sa raspunda pentru faptele sale. Faceti-i palngere penala !!! Este inadmisibil un astfel de comportament sau internati-l intr-o clinica de specialitate avand in vedere problemele cu alcoolul. Nu va poate da asa simplu de drept afara din casa, prezum ca acolo aveti domiciliul. Mama dumneavoastra mai traieste ? El este unicul proprietar al imobilului ?
Din pacate,singura solutie ar fi cum a spus si dna avocat mai sus ,sa-i faceti o plangere penala ! Cat despre internarea intr-un spital,nu cred ca ar fi de acord nicidecum,in general oamenii ca el refuza sa recunoasca faptul ca ar fi bolnavi !
Mama traieste dar au divortat acum multi ani , da el este unic proprietar , da aici am domiciliu ... daca fac plangerea penala ce se intampla dupa ? adica cand afla ? si cum as putea sa ma apar in fata unei evacuari fortate ?
Domnisoara,, nu aveti pe nimeni, un profesor, diriginte, psiholog, mama dv. sa va ajute cu un sfat? Nimeni?
1. Sunteti la scoala sau munciti sau niciuna?
2. Mama dv. unde sta?
3. Tatal are venituri (pensie, salariu)?

Nu cunosc din ce oras sunteti, insa exista adaposturi pentru femei agresate, daca nu aveti deloc unde sta. In functie de raspunsurile la intrebarile de mai sus, puteti cere tatalui pensie de intretinere, ordin de protectie, il puteti evacua din propria casa, depinde de ocupatia dv. si a tatalui.
Impotriva unei evacuari, batai etc. chemati politia la numarul unic 112. De fiecare data.
Luati legatura urgent cu un avocat care sa va asiste si reprezinte ! Solicitati si ajutorul Politiei !!!