Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... nereguli intr-o fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

nereguli intr-o fundatie

suntem o Fundatie in care organele de condcere, prin statut, sunt Adunarea Generala, formata din patru membrii fondatori si 9 membri eligibili, si Comitetul DIrector ales de Adunerea Generala.
in cazul in care nu se poate lua o decizie in Com Executiv, din cauza neglijentei sau lipsei de interes a presedintelui si unora dintre membrii Comitetului, care este procedura legala de rezolvare a problemei?
Multumesc!
Poate un membru fondator, sau din comitetul director sa convoace adunarea generala, cand se contata o neregula sau o problema grava? dACA DA, CARE ESTE PROCEDURA LEGALA?
caspriac, utilizator
Revocarea statutara si legala a Comitetului Director, numirea unuia nou cu alta coponenta pri numirea unui presedinte din afara organizatiei, care sa fie remunerat corespunzator.
Si ceilalti membri ai Consiliului pot fi remunerati.
In primul rand, ar trebui sa verificati cum este reglementata aceasta situatie in cuprinsul statutului fundatiei.
In conditiile in care nu veti gasi nimic legat de aceasta problema, nu va ramane altceva de facut decat sa puneti in aplicare dispozitiile cuprinse in Ordonanta 26/2000.
Potrivit OG nr.26/2000 :
Consiliul director al fundaţiei este organul de conducere şi de administrare al acesteia.
Consiliul director asigură realizarea scopului şi obiectivelor fundaţiei, exercitând următoarele atribuţii:
a) stabilirea strategiei generale şi a programelor fundaţiei;
b) aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli şi a bilanţului contabil;
c) alegerea şi revocarea cenzorului sau, după caz, a membrilor comisiei de cenzori;
d) înfiinţarea de filiale;
e) încheierea de acte juridice, în numele şi pe seama fundaţiei;
f) executarea bugetului de venituri şi cheltuieli;
g) aprobarea organigramei şi a strategiei de personal ale fundaţiei;
h) modificarea statutului fundaţiei;
i) îndeplinirea oricăror alte atribuţii prevăzute în lege sau în statut.