avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Administrator site chemat ca martor dosar de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Administrator site chemat ca martor dosar de proxenetism / anuntul.ro

nu cunosc bine legile si nici interpretarea lor insa Art. 213 prin continutul sau ["... înlesnirea practicării prostituţiei .. "] lasa loc la ff multe interpetari, respectiv abuzuri din partea procurorului si a politiei.

Intrebarea mea este ce se poate face ca aceasta lege sa fie mult mai clara?
Unde o pot reclama, cum pot face acest lucru?

Cu acesta exprimare firma de la care iti cumperi domeniu/ unde iti gazduiesti serverele poate fi acuzata de acelasi fapt.
Motoarele de cautare : google. bing , etc pot fi la fel de usor incadrate prin faptul ca le ofera utilizatorilor informatii despre siteuri de adulti/matrimoniale.

Mentionez ca la sectia de politie un domn politist incerca sa ii dea lectii de drept avocatului meu iar cu mine s-a purtat ca si cum eram un criminal in serie, avand grija sa spuna ca 2 ani - 7 ani inchisoare din punctul lui de vedere este o pedeapsa mica pentru acest caz plus ca a arestat pe cineva recent care avea acelasi nume si m-a intreba daca imi e ruda.
Ultima modificare: Duminică, 24 Mai 2015
ovvvidiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:02, 27 Mai 2015
Buna ziua!

Interpretarea legii se face de doctrinari si de catre deciziile ICCJ. Asa devine legea mai "clara"...

Cu stima.
Nu va ramane decat sa va aparati.
Daca ceva e oarecum confuz va poate ajuta.
De inlesnit insa se poate afirma ca s-a inlesnit practicarea prostitutiei.
Aveti insa si argumente I aparare si avocatul poate face u memoriu prin care sa isi prezinte apararile.

S-a mai discutat pe aceasta tema.
~ Conținut șters la cerere ~
Mai bine ar legaliza prostitutia si s-ar permite reclama pentru astfel de servicii.
Este un fenomen vechi de cand lumea si statul ar lua bani.
Decat sa piarda vremea cu bacsisul si alte aiureli mai bine s-ar ocupa sa ia bani.

Mie imi pare aiurea raspunderea penala in acest caz dar se poate sa fie retinuta.

Tot la fel e si cu proxenetismul facut I Austria sau Germania unde e legala prostitutia.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Prostitutie in proxenetism Avocat Sebastian Murariu Avocat Sebastian Murariu Invatam la penal si mi-a trecut prin minte o ipoteza nastrusnica..in fisierul meu word existau niste sublinieri pentru a observa mai bine ceea ce am vrut sa ... (vezi toată discuția)
Vă rog să mă ajutați să înțeleg situația în care ma aflu: cum pot evita ca declarațiile mele să ajute la incriminarea fostului iubit? UtilozatorX UtilozatorX Buna ziua, am fost citata ca martor intr-un proces penal. M am prezentat la data si locatia respectiva unde mi s a adus la cunostinta motivul pentru care am ... (vezi toată discuția)
Combaterea prostitutiei prin interzicerea publicarii anunturilor specifice antiprostitutie antiprostitutie Buna ziua tuturor, Sunt nou aici dupa cum se vede... Sunt interesat in combaterea acestui fenomen (prostitutia) in Romania. Acum cativa ani am avut ... (vezi toată discuția)