Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie imobiliara

Am cumparat un apartament prin credit cu ipoteca in 2008, intre timp, creditul a ajuns la o firma de recuperare, si apoi prin hotarare judecatoreasca mi s-a pus poprire pe venituri. Din martie 2014, mi se retin 1/3 din salar, lunar. In octombrie 2014, Asociatia de proprietari a castigat procesul pentru neplata intretinerii si am primit de la un executor judecatoresc o somatie imobiliara. Am inteles ca Asociatia poate incepe urmarirea silita pe apartament pentru recuperarea datoriei. Cum se face acest lucru din moment ce apartamentul este sub ipoteca, pana la achitarea creditului?
:offtopic: Să greșești este omenește! Nu văd de ce tot insistați să vă explicați o eroare.

Citiți cu atenție primul meu mesaj și poate veți înțelege.
ipotecile conferă un drept de preferință nu o ordine de executare așa cum eronat afirmați.
Ilie1111 a scris:
ipotecile conferă un drept de preferință nu o ordine de executare

OK

exista vreo solutie legala prin care pot sa opresc executarea, fara sa platesc integral datoria?