Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SA trebuie sa depuna la ORC aga de aprobare sit ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SA trebuie sa depuna la ORC aga de aprobare sit financiare ale afiliatilor?

Un SA care este asociat in mai multe SRL-uri are obligatia de a depune la registrul comertului AGA prin care se aproba situatiile financiare ale SRL-urilor?
Ma ajutati si cu un temei legal?
Multumesc
Conform art. 194 alin. (1) lit. a) din Legea 31/1990 Legea societatilor comerciale, una dintre obligatiile principale ale Adunarii generala a asociatilor este sa aprobe situatia financiara anuala si sa stabileasca repartizarea profitului net.
Conform art. 29 si 30 din Legea contabilitatii 82/1991, situatiile financiare anuale vor fi insotite de raportul administratorilor, raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, dupa caz, si de propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile.
Situatiile financiare ale SRL se aproba de A.Gen.Asociati, pe baza raportului administratorilor pentru exerciţiul financiar în cauză.
Reprezentantul SA in AG Asociati SRL trebuie sa aiba un mandat din partea SA.
Mandatul SA il poate da A.Gen. Actionari SA deci trebuie sa existe un P-V adunare si o Horarare a adunarii.
vezi si:
- Ordinul MFP nr.65 din 22 ianuarie 2015 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situațiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unitățile teritoriale ale MFP publicat in MOf. nr.69 din 27 ianuarie 2015;
- OMFP 1802/2014 – Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi consolidate.
Intr-adevar, dar hotararea aga a SRL-urilor nu se depune la Registrul Comertului. Asa ca intrebarea este, AGA a SA prin care aproba sit financiare ale SRL-urilor si imputerniceste pe cineva sa semneze, se depune la ORC?