Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei alimentare daca copilul care a impIinit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei alimentare daca copilul care a impIinit 18 ani pleaca sa studieze in strainatate

Salve

Intrebarea mea este : se mai plateste pensie alimentare daca copilul a impinit 18 ani si a hotarat sa plece in strainatate si sa studieze ????? Facultatea nu este una de stat dar poate accorda studentului un imprumut. Care sunt conditiile si cum poate parintele care a platit regular pensie alimentara sa nu aiba probleme ?

Multumesc
Important e sa studieze si sa nu se intretina prin munca, nu conditioneaza legea locul in care studiaza.
Parintele datoreaza pensie.
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
Daca hotararea pe care o aveti prevede ca parintele sa plateasca pana la 18 ani, o puteti sista si sa asteptati sa va actioneze copilul in judecata.. poate se lipseste ;)
gi-jane2, moderator
Multumesc mult.
Dacă este în continuarea studiilor are dreptul la pensie de întreținere până la maxim 26 de ani.