avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comision banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comision banca

Buna dimineata, va rog frumos sa-mi rasupndeti si mie la urm. intrebare:
comisionul de administrare ptr. un credit de consum este considerat ca fiind abuziv sau numai la creditele ipotecare? Am avut un credit ptr. consum de 1000 de lei, l-am achitat pe 20.05.2015si vreau sa deschid actiune in instanta ptr. recuperarea comisionului de admistrare lunar deoarece banca imi incasa lunar 30 de lei la o rata de 205 lei. Am solicitat bancii sa renunte la acest comision incasat ilegal(consider eu) dar ei mi-au raspuns ca doar la creditele ipotecare la cele de consum este perfect legal. Vreau sa stiu daca am vreo sansa in instanta.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 16:02, 2 Iunie 2015
antonya10 a scris:

Buna dimineata, va rog frumos sa-mi rasupndeti si mie la urm. intrebare:
comisionul de administrare ptr. un credit de consum este considerat ca fiind abuziv sau numai la creditele ipotecare? Am avut un credit ptr. consum de 1000 de lei, l-am achitat pe 20.05.2015si vreau sa deschid actiune in instanta ptr. recuperarea comisionului de admistrare lunar deoarece banca imi incasa lunar 30 de lei la o rata de 205 lei. Am solicitat bancii sa renunte la acest comision incasat ilegal(consider eu) dar ei mi-au raspuns ca doar la creditele ipotecare la cele de consum este perfect legal. Vreau sa stiu daca am vreo sansa in instanta.
Va multumesc anticipat.


Conform OUG 50/2010:

Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent, compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.


Daca aveti mai multe comisioane decat cele mentionate aici, sunt abuzive. Daca nu, nu.
Unele instante considera si comisionul de administrare abuziv, iar daca aveti si acordare se pot solicita impreuna cu sanse mai mari de castig.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision de risc banca scristi2011 scristi2011 Buna seara, vin cu rugamintea la dvs sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la contractul meu de credit cu o banca.In contractul meu de credit semnat in 2008 ... (vezi toată discuția)
Banca lungu nicolae lungu nicolae va rog sa imi spuneti daca sint legal percepute comisioanele ,conform ordonantei 50: comision analiza bonitate client 50 ron comision de acordare de ... (vezi toată discuția)
Comision administrare credit TudorB TudorB Bună ziua. Am un credit de nevoi personale cu ipoteca, in euro, pe 30 de ani la CEC BANK. In contract e trecut comision de administrare de 0,05% in valoare ... (vezi toată discuția)