Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela copil minor

Buna ziua,

La un divort la notar, de comun acord, unde s-a stabilit ca tutela copilului ramane la mama.

Peste cativa ani se poate cere in instanta schimbarea tutelei copilului? Poate cere tatal sa i se dea lui tutela?

Daca mama isi reface viata si va locuii cu un alt barbat, fie ca e casatorita sau nu, e in dezavantajul ei? Conteaza daca se recasatoreste sau doar sta in concubinaj?

La ce varsta poate decide copilul cu care dintre parinti vrea sa locuiasca?

Multumesc!
Copilul poate decide cu cine vrea sa stea dupa 10 ani.
Da, tatal poate sa ceara sa i se incredinteze lui copilul, daca considera ca dvs nu puteti avea grija de el. Acest lucru se poate solicita doar prin instanta, daca dvs nu sunteti de acord.
Nu conteaza daca dvs va refaceti viata, este dreptul dvs, iar acest lucru nu va atarna la o ulteriora incredintare a copilului.
La un divort la notar ati stabilit domiciliul copilului la mama si autoritatea parinteasca o exercitati in comun.
Tutela sigur nu s-a stabilit.

Peste cativa ani se poate cere orice.
mirebire, utilizator