avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela copil minor

Buna ziua,

La un divort la notar, de comun acord, unde s-a stabilit ca tutela copilului ramane la mama.

Peste cativa ani se poate cere in instanta schimbarea tutelei copilului? Poate cere tatal sa i se dea lui tutela?

Daca mama isi reface viata si va locuii cu un alt barbat, fie ca e casatorita sau nu, e in dezavantajul ei? Conteaza daca se recasatoreste sau doar sta in concubinaj?

La ce varsta poate decide copilul cu care dintre parinti vrea sa locuiasca?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 12:04, 26 Mai 2015
Copilul poate decide cu cine vrea sa stea dupa 10 ani.
Da, tatal poate sa ceara sa i se incredinteze lui copilul, daca considera ca dvs nu puteti avea grija de el. Acest lucru se poate solicita doar prin instanta, daca dvs nu sunteti de acord.
Nu conteaza daca dvs va refaceti viata, este dreptul dvs, iar acest lucru nu va atarna la o ulteriora incredintare a copilului.
La un divort la notar ati stabilit domiciliul copilului la mama si autoritatea parinteasca o exercitati in comun.
Tutela sigur nu s-a stabilit.

Peste cativa ani se poate cere orice.
Ultima modificare: Marți, 26 Mai 2015
mirebire, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minor ioanaotilia ioanaotilia buna-ziua. m-am casatorit cu tatal copilului meu in ianuarie 2014, cand cel mic avea deja un an si o luna. am trait in concubinaj cu acesta din nov 2012. dar ... (vezi toată discuția)
Divort cozma maria cozma maria Am si eu cateva intrebari. Am ajuns la intelegere cu sotul meu ca vrem sa divortam, dar avem un copilas de 4 ani. Eu nu mai stau cu sotul in satul in care am ... (vezi toată discuția)
Ci la 14 ani. parinti divortati giordano giordano Buna seara! Un copil încredinţat mamei spre creştere şi educare prin hotarâre judecătorească. Din hotărâre rezulta ca tata nu este decăzut din ... (vezi toată discuția)