Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata alocatie

Buna ziua,
daca decizia finala pentru alocatie copil in care se dispune:
,,incepand cu data de 01.02.a.c se stabileste dreptul la alocatie ,, -plata acesteia se face cu luna februarie sau martie?
Ag Nationala pt Plati a virat banii incepand cu luna martie;este corecta interpretarea ?
Va multumesc!
Potrivit art.6 alin.4 din Legea 61/1993 , dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.

Asadar, cand ati depus cererea de acordare a alocatiei de stat pentru copil?
nu am mentionat ,este alocatie de sustinere familie;
cele 2 alocatii se cumuleaza dar va rog sa ma ajutati la interpretarea dispozitiei,dosarul este aprobat dar plata a inceput din lna martie,bebruarie a ramas ...
Conform Legii nr.277/2010 (art.19), plata drepturilor pentru alocatie se asigura de catre agentiile pentru prestatii sociale judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii teritoriale, incepand cu luna urmatoare celei pentru care s-a stabilit dreptul, prin decizie a directorului.

Prin urmare, AJPIS a interpretat corect legea.
multumesc!