avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acuzatie de violenta domestica in SUA, Washington
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acuzatie de violenta domestica in SUA, Washington

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema pe care o are sora mea, cetatean roman si american, stabilita in America, statul Washington. Este casatorita cu cetatean american, are copii minori, iar sotul o acuza de violenta domestica.
Acum aproximativ un an, cumnatul a avut un accident cu masina, dupa care comportamentul lui s-a schimbat radical, nu a vrut sa mearga la medic pentru investigatii, in accident masina fiind foarte avariata, dar el s-a ingrijit acasa. Prima reactie urata a fost intr-o zi, enervandu-se foarte tare, a chemat salvarea si a spus medicilor ca sora mea are halucinatii, este violenta, este dereglata psihic, dupa care a lasat-o cateva zile internata pentru investigatii, medicii fiind influentati de declaratiile lui au aplicat si un tratament specific ( calmante, etc ) care a avut efect sedativ. La externare nu i-au pus nici un diagnostic. Urmatoarea perioada pana acum cateva saptamani comportamentul lui a fost controlat, dar intr-o zi in timpul unei discutii a luat brusc telefonul si a sunat la numarul pentru urgente, a chemat politia spunand ca a fost agresat, zgariat pe fata de catre sora mea, astfel ca ea a fost ridicata de politie, a petrecut 3 zile in arest, i s-a impus restrictie sa nu se mai apropie de el si copii.
Mi-a spus ca o pot ajuta caracterizarile pozitive, continand adevarul, despre ea ca persoana din punctul de vedere al familiei, rudelor, asa ca va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa contina aceste caracterizari ?
Cum pot sa o ajut din tara, cum o pot ajuta autoritatile romane, avand in vedere ca este cetatean roman ?
Ce autoritate din Romania ma poate ajuta sau poate interveni pentru ea in America ?
Multumesc mult!
Luati legatura cu consulatul Romaniei din SUA.
Avocatii romani nu o pot ajuta in acest caz.

Poate apela la avocat american.
Acolo avocatii au forta mult mai mare decat parchetele sau alte autoritati de stat care se tem de avocati si sunt foarte supusi.
Multumesc foarte mult pentru sfaturi.
In acest moment i-a fost alocat un avocat din oficiu, care i-a recomandat sa obtina referinte de la apropiati, familie, prieteni.
Referitor la caracterizarea de care vorbeam, imi puteti spune cum trebuie sa sune, astfel incat sa aiba accept si efect in instanta ?
Eventual sa-mi schematizati in cateva cuvinte esentialul ?
Multumesc pentru ajutor
Se poate face referire la relatia cu copiii, afectiune, asigurarea hranei zilnice, se preocupa de educatia si studiile copiilor (ar fi buna o recomandare de la profesorii copiilor daca sunt la scoala), copii au rezultate bune la scoala, persoana responsabila, de incredere, nu a intrat in conflicte cu vecinii, persoana linistita, nu este agresiva/violenta. De la colegi, da dovada de profesionalism, de incredere, relatie stransa cu colegii,

In general trebuie facuta o caracterizare inversa fata de acuzatiile care ii sunt aduse, violenta/neviolenta, iresponsabila/responsabila, conflictuala/neconflinctuala, etc.
Aceasta doamna nu a facut nicio sesizare, nicio plangere, nici impotriva medicilor, nici a sotului, nimic?
Cred ca ar fi indicat sa isi angajeze avocat, nu avocat din oficiu. Aceste caracterizari sunt o masura destul de comuna, arata ca nu are prea multe alte argumente in combatarea sustinerilor sotului.
Cati ani au copiii? Cum se comporta sotul cu acestia?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort de cetatean strain flowerk flowerk Buna ziua, Sunt casatorita de 6 ani cu un cetatean american si in acest moment al vietii mele am decis ca nu mai pot casnicia cu aceasta persoana, deoarece, ... (vezi toată discuția)
Divort irinawilson irinawilson sunt casatorita de 5 ani si ceva cu cetatean american de 2 ani jumate nu a mai venit in romania , avem un copil impreuna si de 2 ani jumate sa casatorit si in ... (vezi toată discuția)
Casatorie in romania, divort in america cu custodie copii 50/50 BiancaPBG BiancaPBG Buna ziua, Sora mea s-a casatorit in Romania acum 5 ani, iar dupa 3 ani de la casatorie a plecat impreuna cu sotul american si cei 2 copii in America. Dupa ... (vezi toată discuția)