Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie in Romania, divort in America cu custodie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie in Romania, divort in America cu custodie copii 50/50

Buna ziua,

Sora mea s-a casatorit in Romania acum 5 ani, iar dupa 3 ani de la casatorie a plecat impreuna cu sotul american si cei 2 copii in America. Dupa un alt an, in urma unui abuz fizic a cerut divortul. Custodia copiilor a fost data 50 / 50 iar ea nu mai primeste nici un fel de ajutor din partea sotului, sau sponsorului declarat la primirea vizei. Datorita custodiei este de asemenea foarte dificil gasirea unui loc de munca.
Ar putea cere un ajutor sau o alt fel de sentinta a divortului din partea statului roman?
căsătoria trebuie recunoscuta in România și apoi și desfacerea acesteia prin divort, de asemenea și drepturile părinților privind exercitarea autorităților parintesti referitor la pensia alimentara și domiciliul minorilor.
Statul roman oferă o alocație de stat care este undeva la 80-90 de lei din câte cunosc pentru fiecare minor.
Alte beneficii,( locuința socială) le puteți solicita doar dacă locuiti in România - in special la Primăria din localitatea unde va veți stabili( sau se va stabili sora)
Recunoașterea căsătoriei și a desfacerii ei, precum și celelalte aspecte se fac prin proces civil in România, pentru care este indicat sa angajați un avocat .
Avocat Ștefania Balasa
Doar daca va veni în România se poate judeca in tara natală dar nu cred ca va reusi fără acordul tatălui.
Este de competența statului american totul.