Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore lucrate neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore lucrate neplatite

in luna aprilie am efectuat 184 ore lucrate dintre care 16 au fost lucrate sambata,eu avand contract de 8 ore/zi,5 zile/sapt.nu mi-au fost platite decat 160 ore pe fluturas motivatia fiind ca nu sunt fonduri.unde si cui trebuie sa ma adresez ptr acest lucru,la itm?
Buna seara,
Orele suplimentare se compenseaza cu timp liber platit in urmatoarele 60 de zile, iar daca nu este posibil cu un spor la salariu de minim 75%. Daca angajatorul nu va poate acorda sporul aferent, atunci solicitati zile libere platite. Daca va refuza puteti sesiza ITM-ul. In prealabil puteti apela la un mediator in vederea recuperarii restantei salariale.
In cazul orelor lucrate sambata, acestea nu sunt ore suplimentare. Se acorda un spor la salariu stabilit prin CIM sau ulterior prin act aditional.