Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare

Buna ziua!
Daca vreau sa detasez angajatii unei sucursala la societatea-mama, ce acte trebuie sa intocmesc?
Exista vre-un tipizat?
Va multumesc anticipat!
1. Va dau modelele de scrisoare intre cei doi angajatori (care primeste si care detaseaza):
S.C. ______________________________ Nr.________/___________________

Catre,
S.C. ______________________________________

Va rugam sa fiti de acord cu detasarea la societatea noastra a urmatorilor salariati ai dvs.:

Nr.
crt. Numele si prenumele Functia pe care va fi incadrat Salariul

Detasarea se va face pe o perioada de ___ luni incepand cu data de _______________

ADMINISTRATOR,

S.C. ______________________________ Nr. ________/______________

Catre,

S.C. ____________________________________

La scr. dvs. nr._______/______________ va facem cunoscut ca suntem de acord cu detasarea salariatilor solicitati de dvs., dupa cum urmeaza:

Nr.
crt. Numele si prenumele Functia actuala Salariul actual Semnatura de acord a salariatului

Detasarea se va face cu data de ___________________, pe o perioada de _____ luni, eventualele prelungiri la detasare se vor face la solicitarea dvs., cu acordul salariatilor in cauza.

ADMINISTRATOR,

2. Aceste scrisori trebuie sa ajunga si la ITM de care apartineti. Luati legatura cu ITM inainte.
3. respectati prevederile art.45-47 din Codul muncii.
La ITM se depun :
- adresele de solicitare/acceptare a detasarii in 2 exemplare
- adeverintele de detasare intocmite de societatea la care s-a efectuat detasarea , in 2 exemplare.

Termen de depunere este de 5 zile de la data perfectarii actelor.
Adeverintele de detasare se intocmesc numai de catre angajatorul la care a fost detasat salariatul, fiind doar certificate de catre Inspectoratul Teritorial de Munca .