Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie Samsung Galaxy S5 in contact cu apa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie Samsung Galaxy S5 in contact cu apa

Buna seara,

Acum 2 luni am cumparat un telefon Samsung Galaxy S5 de la Vodafone... In garantie ascest telefon are specificatia "Rezistent la apa"... am intrat in apa cu el conform specificatiilor din garantie (adancime, timp ), insa a intrat apa in telefon ... l-am dus la garntie unde mi au anulat garantia spunandu-mi ca nu l-am folosit cum trebuia .. Insa eu am facut un test banal ... am scos bateria si am pus vata in locul ei si l am bagat in apa ... si tot intra apa in el .. :(( Ce pot sa fac ??? ajutorrr
cyan a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

La Samsung Galaxy S 6 sau la Samsung Note 4 este la fel cu posibilitatea de scufundare?

promovarea aptitudinii telefoanelor de a fi rezistente la apa este o mare prostie a producatorilor de telefoane.

pe promovarea asta ei prostesc clientii sa aleaga produsul respectiv crescand astfel vanzarile , deci sa-si asume si pagubele si sa suporte consecintele publicitatii mincinoase
Eu am inteles ca rezista la ploaie si nu daca e ntri in apa cu el.
Mi-a zis un amic care se pricepe la telefoane.
Telefoanele fac poze si era tentant sa faci poze subacvatice.

Telefoanele ar putea sa fie rezistente sub apa asa cum exista si aparate de fotografiat rezistente la apa.
Am avut unul dar era de unica intrebuintare.Asta acum vreo 7-8 ani.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aparatul trebuie sa reziste cel putin la conditiile in care producatorul declara ca l-a testat., sub 1 m , maximum 30 de minute, temperatura, presiune.
Avand in vedere ca produsul nu este utilizat in conditii de testare se presupune ca producatorul isi asuma responsabilitatea utilizarii de catre client si in alte conditii cum ar fi ploaie. Altfel este reclama mincinoasa si pot interveni avocatii!;)
Posed si eu un Samsung Galaxy S5, insa l-am bagat chiar si in apa termala si a rezistat, a trecut "testul apei" cu brio ( chiar functiona si touchscreen-ul) . Este drept, avea "folie de sticla" aplicata si a fost scufundat in componentele originale si bine inchise :)
Nu am nicio problema cu el, functioneaza foarte bine!
Numai bine!
beast_yoo a scris:

Buna seara,

Acum 2 luni am cumparat un telefon Samsung Galaxy S5 de la Vodafone... In garantie ascest telefon are specificatia "Rezistent la apa"... am intrat in apa cu el conform specificatiilor din garantie (adancime, timp ), insa a intrat apa in telefon ... l-am dus la garntie unde mi au anulat garantia spunandu-mi ca nu l-am folosit cum trebuia .. Insa eu am facut un test banal ... am scos bateria si am pus vata in locul ei si l am bagat in apa ... si tot intra apa in el .. :(( Ce pot sa fac ??? ajutorrr

Pana la urma cum sa finalizat sau ce ai facut ? sunt intr-o situatie similara doar ca eu nu am ajuns inca la service.