Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

socru meu a decedat in 2007 in urma au mai ramas inca 2 fi si o sotie vitrega Deatunci noi platim toate taxele la casa si pamint Succesiunea nu sa facut ei nu au bani Mar ineresa daca platesc in continuare impozitu putem obtine noi casa si pamintu? Cum sa proxcedam sa ne ramina noua acestia nu contribuie cu nimic dupa o perioada nu ramine asa numitul uzul fruct?
acestia nu au bani de succesiune si nici noua nu ne convine sa intretinem casa si impozitele ca dupa aceea sa impartim cu ei Va rog sa imi raspundeti sa pot intelege ce am de facut va multumesc
Daca nu deschideti succesiunea nu puteti obtine nimic.
La dezbaterea succesiunii puteti aduce argumente in favoarea unui anume mod de impartire si iesire din indiviziune.
multumesc de raspuns dar as m-ai dori sa ami spuneti daca acestia nu se prezinta si eu deschid succesiunea ? Atunci ce fac cum procedez? Ca ei bani de succesiune nu au dar vor numai sa cistige eu de 8 ani intretin casa desi stau in alta parte dar ma ocup de impozite de tot acolo .Va multumesc mult
Discutati cazul concret cu un Notar Public
Cine locuieste in casa?A inregistrat cineva la notar declaratie de acceptare expresa a mostenirii?
Cu domiciliu nu locuieste nimeni noi am refacuto de 8 ani am platit taxele la tara mergem odata pe luna acolo locuim la oras La notar nu am fost ca nu am stiut ce trebuie sa facem. cum sa procedam daca ati dori sa ma indrumati ce este mai bine sa facem
Ei bani de succesiune nu au dar lear trebui safie despagubiti iar eu acest lucru nu doresc eu am muncit so pun pe picioare noi platim tot Va rog mult sa ma lamuriti in acest caz cum sa procedez Va multumesc ptr timpu acordat