avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

socru meu a decedat in 2007 in urma au mai ramas inca 2 fi si o sotie vitrega Deatunci noi platim toate taxele la casa si pamint Succesiunea nu sa facut ei nu au bani Mar ineresa daca platesc in continuare impozitu putem obtine noi casa si pamintu? Cum sa proxcedam sa ne ramina noua acestia nu contribuie cu nimic dupa o perioada nu ramine asa numitul uzul fruct?
acestia nu au bani de succesiune si nici noua nu ne convine sa intretinem casa si impozitele ca dupa aceea sa impartim cu ei Va rog sa imi raspundeti sa pot intelege ce am de facut va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters360937 , utilizator 07:46, 30 Mai 2015
Daca nu deschideti succesiunea nu puteti obtine nimic.
La dezbaterea succesiunii puteti aduce argumente in favoarea unui anume mod de impartire si iesire din indiviziune.
multumesc de raspuns dar as m-ai dori sa ami spuneti daca acestia nu se prezinta si eu deschid succesiunea ? Atunci ce fac cum procedez? Ca ei bani de succesiune nu au dar vor numai sa cistige eu de 8 ani intretin casa desi stau in alta parte dar ma ocup de impozite de tot acolo .Va multumesc mult
Discutati cazul concret cu un Notar Public
Cine locuieste in casa?A inregistrat cineva la notar declaratie de acceptare expresa a mostenirii?
Cu domiciliu nu locuieste nimeni noi am refacuto de 8 ani am platit taxele la tara mergem odata pe luna acolo locuim la oras La notar nu am fost ca nu am stiut ce trebuie sa facem. cum sa procedam daca ati dori sa ma indrumati ce este mai bine sa facem
Ei bani de succesiune nu au dar lear trebui safie despagubiti iar eu acest lucru nu doresc eu am muncit so pun pe picioare noi platim tot Va rog mult sa ma lamuriti in acest caz cum sa procedez Va multumesc ptr timpu acordat

Alte discuții în legătură

Mosteniri ContSters360937 ContSters360937 Buna dimineata. M-a numesc Gabriela socru meu a dec acum 9 ani in urma lui au ramas o sotie cu care nu a facut casa ea e venit in fam in urma cu 19 ani si 2 ... (vezi toată discuția)
Succesiune. Valushca Valushca Bunicul meu a decedat in anul 1995,sotia lui a decedat in anul 1980In urma lor au ramas 3 copii,doi baieti si o fata. Atunci cind s a casatorit primul copil ... (vezi toată discuția)
Intrebare ady492 ady492 bunica mea a decedat si a ramas bunicu mama si fratele ei nu au facut sucesiunea dupa bunica .bunicu poate sa vinda pamintu sau casa fara acordul lor daca nu ... (vezi toată discuția)