avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... discutie cu probleme
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

discutie cu probleme

Buna ziua....Acum cateva zile mai precis pe 14 septembrie mi-am sunat fetita sa o felicit de ziua ei de nastere.Mentionez ca eu momentan locuiesc in Marea Britanie in urma casatoriei cu un cetatean britanic,iar fetita in varsta de 6 ani a ramas acasa in Romania ea fiind in custodia fostului sot inca de la divort.(Asta a fost hotararea amandorura la momentul respectiv...si eu oricum nu as fi putut sa o iau cu mine fara acordul fostului ,chiar daca se afla in custodia mea).Am intrebat-o daca ar vrea cand vin acasa sa vina sa stea la mine cateva zile ..si poate daca bunica si tatal ei vor fi de acord sa locuiasca o perioada si in Anglia,fapt la care ea a fost foarte incantata.Am cerut-o si pe bunica acesteia la telefon si mi-am exprimat dorinta de a lua fata la mine o perioada atat in tara cat si aici.Drept la care dansa mi-a raspuns pe un ton cat se poate de nervos ca nici sa nu ma gandesc ..mai ales ca a primit instructiuni clare de fiul ei sa nu imi dea fata cu nici un pret.Ca eu am drept doar de vizitare si atat.Atunci i-am spus ca voi actiona in instanta ..ptr ca dreptul meu de vizitare oricum este redus eu neputandu-ma deplasa la doua saptamani cum scrie in hotarare si acasa ajung doar de 2-3 ori pe an .Precizez ca in hotarare este mentionat ca fata a crescut cu ajutorul bunicii paterne dar ACUM SE AFLA IN INGRIJIREA SI EDUCATIA TATALUI.Ceea ce nu se prea combina deoarece el din martie/2004 de cand s-a pronuntat sentinta nu a stat cu fata decat atunci cand se mai nimerea pe la tara ..el momentan locuieste cu chirie in Bucuresti .In mod normal nu el ar fi trebuit sa stea cu ea?Asta nu e o incalcare a hotararii din partea lui?As putea sa il dau in judecata pentru asta?Pentru ca in ambele cazuri : atat la bunica (unde conditiile nu sunt tocmai grozave datorita mizeriei..si nu ma refer la saracie ...ma refer la murdarie),atat si la el as putea cere o referire din partea autoritatii tutelare privind conditiile de crestere a minorei?Deci daca vrea sa ajungem la instanta e simplu si ok pentru ca si eu am un cuvant de spus.Eu acasa in Romania locuiesc intr-un apartament de 3 camere impreuna cu tatal si fratele meu,iar o parte din apartament este a mea datorita partii de mostenire dupa moartea mamei mele.Aici in Anglia am conditii destul de bune..pot aduce oricand o dovada de la un centru de ocrotire a copilului care sa certifice cele precizate.As putea sa o iau chiar daca este in custodia lui si el se opune acestui lucru?As putea sa o iau chiar definitiv la mine?Si in ce conditii?Va multumesc si astept sfaturi..
Sanda Donaghey
nu o puteti lua din custodia fostului sot decit cu consimtaminutul acestuia asa cum ati aratat de altfel si dvs.
in ce conditii poate fi incredintata dvs. definitiv, aceasta se poate face numai prin instanta.
n.p.
niculaeprecup@k.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prietena la ananghie marap marap Buna seara! Am o prietena care in urma cu doi ani a divortat, divortul fiind intentat de sot dupa plecarea ei, deoarece sotul ei, fiind sofer de TIR, era mai ... (vezi toată discuția)
Acordul celuilalt parinte FloranceD FloranceD Buna ziua. Am divortat acum ceva timp si apoi m-am recasatorit. Din prima casatorie am o fata, acum in varsta de opt ani. La divort sotul a fost de acord ca ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului 0912 0912 In urma cu 7 ani din concubinaj a rezultat o fetiță. Părinții au oferit dragoste și afecțiune. La 1 an și 2 luni fetița a rămas în grija ... (vezi toată discuția)