avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alocatie in Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alocatie in Germania

Cei care au lucrat sezonier in germania pot beneficia de alocatie. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:58, 1 Iunie 2015
Fiind reglementata de Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/1971, alocaţia europeană a devenit incepand cu 01.01.2007 un drept al copiilor români ai căror părinţi muncesc legal într-un alt stat membru UE.

Pentru a se obţine această alocaţie cetăţenii români trebuie să fie salariaţi sau persoane care desfăşoară activităţi independente în alt stat membru decât România.
Am lucrat in agricultura cite 2 luni pe an ,copilul avea alocatie dubla de handicap acum sunt in Romania, pot beneficia de aceasta alocatie din urma si ce trebuie facut. MULTUMESC
Cred ca este mai bine daca va interesari la atasatul pe probleme de munca din cadrul Ambasadei Romaniei in Germania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se transfera alocatia copiilor cu parinti care lucreaza in strainatate? simona44 simona44 Buna ziua, As dori sa stiu daca pot transfera alocatia copilului meu care se afla in Romania la domiciliul tatalui, daca eu lucrez in strainatate, in ... (vezi toată discuția)
Acordare alocatie in italia ana gabriela ana gabriela Buna ziua , as dori daca puteti sa-mi spuneti ce demersuri ar trebui sa faca sotul meu ptr. a beneficia de alocatie de stat ptr. 2 copii minori , avand in ... (vezi toată discuția)
Alocatie europeana PAMELUS PAMELUS BUNA SEARA am sii eu o intrebare ptr cine este in masura sa-mi raspunda Unde trebuie sa ma adresez ptr .plata alocatiei europene dupa complectarea ... (vezi toată discuția)