Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alocatie in Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alocatie in Germania

Cei care au lucrat sezonier in germania pot beneficia de alocatie. Multumesc
Fiind reglementata de Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/1971, alocaţia europeană a devenit incepand cu 01.01.2007 un drept al copiilor români ai căror părinţi muncesc legal într-un alt stat membru UE.

Pentru a se obţine această alocaţie cetăţenii români trebuie să fie salariaţi sau persoane care desfăşoară activităţi independente în alt stat membru decât România.
Am lucrat in agricultura cite 2 luni pe an ,copilul avea alocatie dubla de handicap acum sunt in Romania, pot beneficia de aceasta alocatie din urma si ce trebuie facut. MULTUMESC
Cred ca este mai bine daca va interesari la atasatul pe probleme de munca din cadrul Ambasadei Romaniei in Germania.