Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor

in cat timp pot sa divortez daca suntem de acord amindoi cu desfacerea casatoriei si cu incredintarea minorului mie ,care este procedura de urmat.multumesc
Nu ne-ati comunicat daca sotia este de acord sa va fie incredintat minorul si care ar fi pozitia acestuia cu privire la incredintarea sa catre dvs.Minorul daca are 1o ani urmeaza sa fie audiat in Camera de consiliu,unde se va exprima caruia dintre parinti doreste sa fie incredintat.
Exista un minor , deci varianta prin acordul ambilor soti nu e una incidenta.Poate opera , insa , culpa comuna a celor doi , ambii avand "o parte de vina" in degradarea raprturilor de familie.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
mai aveti nevoie si de martori care sa va sustina motivele de divort; puteti cere ca hotararea sa nu fie motivata
in cazul dvs nu se poate pune problema divortului de comun acord, intrucat aveti un copil minor.
puteti solicita insa desfacerea casatoriei din vina amandoura , cu incredinatrea minorului spre crestere si educare catre dvs ( daca v-ati inteles in aceasta privinta ) .
de asemenea se va stabili si cuantumul pensiei alimentare .

in acest caz, procesul nu va dura f mult , avand in vedere ca partile doresc desfacerea casatoriei din culpa comuna .
la primul termen instanta va va acorda un termen de impacare de doua luni .
apoi se vor audia martorii ( doi martori ) , ancheta sociala .
daca minorul are peste 10 ani va fi si el audiat in camera de consiliu .