Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord

Vrem sa divortam de comun acord,culpa e a mea,avem un copil minor,de 16 ani,vreau sa-mi fie incredintat mie,tatal e de acord,precizez ca muncesc dar fara carte de munca,poate copilul sa ramana la mine in cazul acesta?
daca copilul doreste sa ramana cu dvs e foarte bine si daca mai e si tatal de acord e ultra bine.daca dovediti ca aveti cele necesare ca sa-l intretineti in mod cert va va fi incredintat.

dar asupra divortului.... divort prin acord dar la figurat nu la propiu caci dvs divortul prin acord, in termeni juridici este posibil numai cand a trecut cel putin 1 an de la casatorie si cand nu aveti copii minori iar dvs aveti deci nu se poate divort prin acord.
dvs il chemati pe sot in judecata iar dansul depunde intampinare si inca de la primul termen recunoaste ca e de acord cu divortul si cu incredintarea copilului catre dvs.

av.m.vasilescu
El a depus actele de divort,avocatul lui zice ca trebuie un martor,dar pt ce?si cum trebuie sa dovedesc ca am cu ce-l intretine pe copil?
stenczeldina, utilizator
Intrucat aveti un copil minor , divortul prin acordul partilor nu poate fi incident, chiar daca e indeplinita una dintre conditiile acestei modalitati de desfacere a casatoriei , in speta scurgerea unui an de la incheierea acestei casatorii.
Insa casatoria poate fi desfacute din culpa comuna- fara a exista o motivare a hotararii pronuntate, fara a fi nevoie de martori.

cu martori dovediti tot. martorul e esential si necesar ca sa spuna ca relatiile dintre dvs sunt grav si iremediabil vatamate.
cand divortul se intemeiaza pe culpa comuna este necesara administrarea probei testimoniale .
se va propune in acest sens un martor comun.
chiar daca nu aveti un loc de munca. momentan, daca si sotul este de acord instanta va poate acorda custodia minorului.
acesta va fi audiat in camera de consiliu.