Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord

Vrem sa divortam de comun acord,culpa e a mea,avem un copil minor,de 16 ani,vreau sa-mi fie incredintat mie,tatal e de acord,precizez ca muncesc dar fara carte de munca,poate copilul sa ramana la mine in cazul acesta?
"Insa casatoria poate fi desfacute din culpa comuna- fara a exista o motivare a hotararii pronuntate, fara a fi nevoie de martori"

Instanta va audia cel putin un martor in acest caz, pentru a fi convinsa ca relatiile sunt iremediabil vatamate si casatoria nu mai poate continua(mai ales ca exista copil minor)

divortati de comun acord si pe incredintarea copilului minor faceti probe.
buna ziua ,
divortati de comun acord cu culpa comuna si fara motivarea hotararii si atunci nu mai este nevoie de martor.
minorul poate fi audiat in camera de consiliu( avind in vedere virsta) pentru a se vedea dorinta minorului cu care din parinti sa convietuiasca in continuare .
bafta
Pentru a vi se incredinta minorul trebuie sa demonstrati ca aveti surse de venit(salariu sau alte venituri) si ca aveti o locuinta (proprietate sau inchiriata) in care sa cresteti copilul.B-)