Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren agricol

Bunicul meu a avut 3 fete dintre care la momentul actual 2 sunt decedate .Una dintre ele nu a avut copii,iar cealalta un baiat decedat si el la randul lui. In viata a ramas doar mama. Am primit un titlu de proprietate pentru un teren de aproximativ 1.81 ha.Pentru a intra in posesia acestui teren ,ce acte ar fi necesare pentru inceperea procesului de succesiune?

Cu respect

dogaru vasile danut
Succesiunea trebuie deschisa de catre mama dvoastra la un notar din localitatea unde a vut ultimul domiciliu tatatl ei,
Acte necesare: act de identitate al mamei, certificat de nastere, certificat de casatorie, certificat de deces al bunicului, titlul de proprietate, certificatele de deces ale surorilor.
Mai sunt necesari 2 martori care sa fi cunoscut familia.
Trebuie facuta succesiunea si dupa cele 2 surori ale mamei.
Trebuie chemat si sotul surorii decedate deoarece mosteneste o cota parte din proprietatea sotiei decedate.