Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu norma de venit

Buna ziua. Pentru un PFA inregistrat cu norma de venit avand obiect de activitate "intretinere corporala la domiciliul clientului",cod CAEN 9604 , ce documente trebuie sa aiba (ma refer la facturier,chitantier, registru de control,registru de incasari si plati...) ? Multumesc!
- Registrul-jurnal de incasari si plati (cod 14-1-1/b)
- Registrul inventar (cod 14-1-2/b)
- Registrul de evidenta al salariatilor.
- Registrul de evidenta fiscala (OUG nr.80/ 2014 pentru modificarea si completarea Codului fiscal, Art.48)
- Registrul de bani personali ( OUG nr. 8/2015 - Operatorii economici care utilizeaza case de marcat trebuie sa constituie Registrul de bani personali)
- Documente ce justifica situatiile contabile: Fisa mijlocului fix pentru evidenta activelor; Factura, avand functia stabilita de Codul fiscal; Aviz de insotire a marfii; Lista de inventariere; Chitanta; Dispozitie de plata/incasare; Statul de salarii.
legalmgm, utilizator
Multumesc!