avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... studii universitare de lunga durata = master?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

studii universitare de lunga durata = master?

Buna ziua.
Ar putea cineva sa-mi indice un text de lege: (nr , art, al.) in care sa gasesc stipulat daca o diploma de licenta obtinuta in 2003, dupa 4 ani de facultate la zi, se echivaleaza cu masterul? Ca in 288/2004 nu ma lamuresc...
Multumesc...
Cel mai recent răspuns: trandafiriancu , utilizator 18:25, 1 Iunie 2015
Editat:

Art. 153, alin. 2 din Lg. nr. 1/2011:

(2) Diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate.
Ultima modificare: Luni, 1 Iunie 2015
Radu9, utilizator
Multumesc frumos, domnule radu9! Asa e: "numai 240 de credite". + 30 de pe diploma de licenta? Dar tot nu fac 300... Si chiar daca erau nu indeplineam cealalta conditie cu nr de ani: 5-6...
Stima!
Atunci?... Sa inteleg ca este exact asa da' invers? :)
Multumesc frumos! Mi-ati dat o veste mare! Sper ca inteleg bine,. Da, m-am dus si am citit si in lege, dar dupa dusul de mai devreme, mi-e frica sa ma avint...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criterii de eligibilitate pentru ocuparea unei functii publice de conducere laura-ioana laura-ioana Buna seara! in situatia unor studii universitare de lunga durata, finalizate in 2006 cu titlul de Economist licentiat, mai este necesar master sau studii ... (vezi toată discuția)
Echivalare master ContSters241292 ContSters241292 În 1989 am absolvit facultatea de matematica-fizica, de 3 ani, cu diploma de stat. În perioada 2003-2006 am continuat studiile, deci am facut diferentele, ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii Adriana_Stoica Adriana_Stoica Am o prietena care este profesoara; a terminat de mult studii de scurta durata (IP3 cum se spunea pe vremuri) si a mai facut studii postuniversitare cu durata ... (vezi toată discuția)