Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... studii universitare de lunga durata = master?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

studii universitare de lunga durata = master?

Buna ziua.
Ar putea cineva sa-mi indice un text de lege: (nr , art, al.) in care sa gasesc stipulat daca o diploma de licenta obtinuta in 2003, dupa 4 ani de facultate la zi, se echivaleaza cu masterul? Ca in 288/2004 nu ma lamuresc...
Multumesc...
Editat:

Art. 153, alin. 2 din Lg. nr. 1/2011:

(2) Diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate.
Radu9, utilizator
Multumesc frumos, domnule radu9! Asa e: "numai 240 de credite". + 30 de pe diploma de licenta? Dar tot nu fac 300... Si chiar daca erau nu indeplineam cealalta conditie cu nr de ani: 5-6...
Stima!
Atunci?... Sa inteleg ca este exact asa da' invers? :)
Multumesc frumos! Mi-ati dat o veste mare! Sper ca inteleg bine,. Da, m-am dus si am citit si in lege, dar dupa dusul de mai devreme, mi-e frica sa ma avint...