Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Tert sustinator sau asociat?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Tert sustinator sau asociat?

Buna ziua,
In situatia in care am o firma nou infiintata (implicit fara cifra de afaceri, fara experienta similare, fara resurse umane si tehnice suficiente), pot participa la licitatie cu tert sustinator pentru demonstrarea capacitatii economice si financiare si capacitatii tehnice si / sau profesionale sau ar fi mai bine sa merg in asociere?
Exprimarea din Ordinul ANRMAP 509/2011 Anexa 2 „se cumuleaza” se poate interpreta ca ofertantul poate de aiba spre exemplu cifra de afaceri 0 lei iar asociatul intreaga cifra de afaceri solicitata de autoritatea contractanta sau ofertantul poate sa aiba resurse umane si tehnice 0 iar tertul sustinator sa vina cu resurse umane si tehnice necesare ?
In Ord.509 sustinerea tertilor este tratata distinct pentru cifra de afaceri, experienta similara si resursele umane/tehnice, si ca urmare se poate prezenta tert sustinator pentru fiecare din aceste domenii.

Optiunea de a prezenta tert sustinator sau asociat este doar a dvs. si depinde de aprecierea dvs.
Daca apreciati ca puteti executa singuri contractul, veniti cu terti, daca nu, va asociati cu cineva care sa execute partile pe care credeti ca dvs. nu puteti singuri.
Vedeti si pe site-ul ANRMAP:[ link extern ] .

Interpretarea dvs. despre cumularea criteriilor din ord.509 este corecta
vlad nicolae, moderator