Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare

Speta:-O persoana condamnata la pedeapsa de 2 ani si 3 luni cu executare in data de 23.04.2012 ,eliberata conditionat in 28.11.2013 cand poate sa isi ceara sau isi deschida proces pentru reabiltare juridica?...Va multumesc pentru raspunsuri!
Calculati de la data incarcerarii 2 ani si 3 luni + 4 ani.
Pentru cazul dvs. reabilitarea judiciara se solicita intr-un termen de 4 ani de la data cand pedeapsa se considera ca executata, nu de la data liberarii conditionate.
Multumesc!