avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare

Speta:-O persoana condamnata la pedeapsa de 2 ani si 3 luni cu executare in data de 23.04.2012 ,eliberata conditionat in 28.11.2013 cand poate sa isi ceara sau isi deschida proces pentru reabiltare juridica?...Va multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Lemg , utilizator 12:08, 2 Iunie 2015
Calculati de la data incarcerarii 2 ani si 3 luni + 4 ani.
Pentru cazul dvs. reabilitarea judiciara se solicita intr-un termen de 4 ani de la data cand pedeapsa se considera ca executata, nu de la data liberarii conditionate.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnare cu executare- reabilitare /calcul termen androneoana androneoana pentru o persoana condamnata la 2 ani cu executare ( a executat in perioada 13.05.2012 - 30.07.2013) , conform cpp se reabiliteaza de drept in data de ... (vezi toată discuția)
Condamnat la o pedeapsa cu executare- cand ma pot reabilita? adriano_gl adriano_gl Am fost eliberat conditionat anul trecut pe 19 august; am executat 1an 2 luni si 28 de zile din condamnarea de 1 an si 10 luni pentru conducere fara permis... ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea unei pedepse de 1 an si 4 luni cu executare sacre_blue28 sacre_blue28 Buna ziua. As dori sa stiu cand se poate cere reabilitarea judecatoreasca in cazul unei pedepse cu executare de 1 an si 4 luni? Mentionez faptul ca persoana a ... (vezi toată discuția)