Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încasarea salariului pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încasarea salariului pe card

Buna ziua. Lucrez la RATB și incasez salariul pe card la banca BRD (banca cu care RATB are incheiata convenție).
Doresc să îmi transfer cardul de salariu la o alta bancă, dar de la serviciul financiar am fost informat că nu pot sa incasez salariul la o alta bancă, decât daca sunt de acord să mi se rețină un comision de 2,5% din salariu, pentru transferul salariului la cealalta bancă.
Există o bază legală pentru a nu-mi putea incasa salariul la orice bancă doresc eu?
Instituția mă poate obliga să încasez salariul prin banca cu care ea a incheiat convenția?
Este legal să îmi oprească comisionul care am fost înștiințat că mi se va reține, dacă transfer salariul la o alta banca, pentru-că de la serviciul financiar au zis că nu au nevoie de nici o bază legală pentru reținerea acestui comision?
Nu exista niciun text de lege care sa va oblige sa incasati salariul pe cardul emis de o banca impusa de angajator.

Nu este normala nici retinerea acelui comision de transfer.