avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajatorul poate impune banca in care vireaza ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajatorul poate impune banca in care vireaza salariul?

Am incercat sa obtin un credit imobiliar. Pentru asta am consultat mai multe banci, iar una din conditiile puse a fost sa mi se vireze salariul intr-un cont curent deschis la ei. Momentan eu primesc salariul intr-un cont deschis la o alta banca decat cea la care vreau sa fac credit. Firma la care lucrez a refuzat sa-mi vireze salariul la banca la care vreau sa fac credit, pe motiv ca au o conventie incheiata cu banca la care incasez salariul acum.
Intrebarea ar fi daca angajatorul poate impune banca la care primesc salariul.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mmanu , utilizator 18:48, 6 Noiembrie 2009
din cate stiu eu nu poate impune, dar probabil ca asa cum ti-au zis pt a obtine conditii avantajoase cu aceea banca au impus virarea salariului angajatilor acolo
eu zic sa faci o adresa scrisa catre societate prin care sa justifici schimbarea contului bancar de virare salariu
daca nu vor, atunci nu poti decat sa transferi tu banii de pe cardul de salariu in contul de la banca unde vrei sa faci credit
te costa in plus comisionul si taxele cardului initial
eu as face transferul, nu comisionul e problema, ci faptul ca nu cred ca banca va fi de acord cu o solutie de genul asta. Imi imaginez ca e inutil sa pui gaj pe un cont despre care nu stii absolut sigur ca va fi alimentat
da, pai cel mai bine incercati sa explicati la societate si poate obtineti modificarea de cont pt virarea remuneratiei
puteti intreba si la banca sa vedeti ce parere au ei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea fortata a veniturilor prin virarea salariului pe card papusa1408 papusa1408 Buna ziua! Lucrez de doi ani si jumatate la un angajator, care in tot acest timp nu a dorit sau intrunit conditiile pentru a negocia cu vreo banca eliberarea ... (vezi toată discuția)
Cont bancar salariu alinradu0 alinradu0 Buna ziua , Lucrez la o companie care vireaza salariul pe card . Eu nu sunt multumit de serviciile Banci unde Compania a facut contul si doresc sa-mi fac un ... (vezi toată discuția)
Indus in eroare de banca nea_marin2 nea_marin2 Buna ziua! Am contractat recent un credit de la B.T. In oferta lor expusa pe sit aveau o dobanda promotionala si o scutire de comision de analiza dosar ... (vezi toată discuția)