Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Firma urmeaza sa dea o parte din personal in somaj tehnic 3 luni. Intrebarea mea este:dupa cele 3 luni de somaj tehnic daca se vor face disponibilizari in mai putin de un an (adica 12 luni consecutive) angajatul mai are drept la somaj ?
Cat este durata somajului si cum se plateste, daca am vechime peste 15 ani ?
Se ia in calcul vechimea de la ultimul loc de munca sau vechimea totala?
Sintagma "somaj tehnic" nu se regaseste in lege (aceasat exprimare a fost folosita in lege acum mai multi ani, de aceea majoritatea o folosesc si acum)

Somajul tehnic este de fapt o procedura de intrerupere a activitatii unei societati (totala sau partiala) si este reglementata in urmatoarele articole din codul muncii:

Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:

d) în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;

Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea

Deci ce ati primit este exacu o astfel de decizie de intrare in "somaj tehnic", mai corect zis de suspendarea a contractului dvs pe perioada intreruperii activitatii angajatorului, perioada in care veti primi tot de la angajator o indemnizatie de 75% din salariul de baza.