Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator temporar fara atestat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator temporar fara atestat

Buna ziua,
In urma unei sedinte de bloc s-a stabilit sa renuntam la administrator din cauza serviciilor oferite, care sufereau pe alocuri. Asociatia este in curs de contractare a unor servicii pentru rezolvarea unor probleme care nu mai pot fi amanate.
Unul din vecini s-a oferit sa faca munca de aministrator+contabil, pentru cateva luni, avand pregatire economica, el neavand un atestat.
Pana la angajarea unui nou administrator / atestarea unui vecin, il putem angaja pe cel dornic? Exista o perioada determinata in care se poate asigura aceasta tranzitie?

Multumesc
i97ccp, utilizator
Nu exista dispozitie in vigoare care sa reglementeze concret situatia cu care va confruntati
Responsabilitatea de administrator de imobil poate fi preluata provizoriu si de catre unul dintre membrii comitetului executiv sau de catre persoana care detine pregatirea de specialitate-pana la angajarea de administrator atestat
Da, puteti sa procedati asa.
Calificarea prin atestat nu este obligatorie a fi consemnata in contract, asa cum este nivelul studiilor (minim medii).
Atestatul este cerut prin fisa postului, daca nu e cerut, nu.

Dupa opinia mea in munca de administrator, cu atat mai mult in contabilitate, este mai putin importanta hartia (atestatul) care nu ofera mari cunostinte unui om care nu stia nimic inainte de a face cursurile "luminatoare" de administrare, cat este importanta intelegerea activitatii de catre un om pregatit in domeniu.