Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Folosirea antetului politiei de catre o persoana fizica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Folosirea antetului politiei de catre o persoana fizica

Buna seara,
As dori sa stiu ce lege incalca si cum se pedepseste folosirea antentului politiei romane de catre o persoana fizica intr-o problema persoanala, doar cu semnatura proprie, fara semnatura politiei. Persoana in cauza spune ca a folosit din greseala antentul politiei, dar documentul a fost folosit pentru a se lua o masura juridica in baza lui. Daca a folosit acel antet din greseala acum se poate presupune ca l-a mai folosit si alta data? Si daca da, cum se poate dovedi? Dar cel mai important este sa imi spuneti ce legi incalca si cum se pedepseste aceasta fapta. Stiu ca este de natura penala, dar nu stiu unde se regaseste. Va multumesc
xnici, utilizator
abuz în serviciu
Poate detaliați.
În funcție de modul de desfășurare al faptei și dacă persoana fizică în cauză a pretins și că are calitatea de lucrător în poliție, ar putea fi vorba despre Art. 256 NCP - Uzurparea de calitati oficiale.