Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lncadrare in munca persoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lncadrare in munca persoana cu handicap

va rog sa-mi precizati daca o persoana care poseda certificat de incadrare in grad de handicap cu deficienta functionala accentuata si cod handicap 2, valabilitate
permanent, poate fi incadrata in munca cu program normal de lucru.
Dar cu deficienta functionala accentuata, cod handicap 1, valabilitate permanent?
Unde sunt prevazute aceste lucruri?
Va multumesc!
Legea nr.448/2006:
Art.77
(1) Persoanele cu handicap au dreptul de a munci si de a realiza venituri în conformitate cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu dispozitiile speciale din prezenta lege.
....

Art.78
(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale si capacitătii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judetean sau al sectoarelor municipiului Bucuresti.
,,,,
va rog sa-mi spuneti daca, in situatia incadrarii in munca este obligatorie suspendarea indemnizatiei persoanei cu handicap
Niciun text de lege nu interzice cumulul indemnizatiei de handicap cu alte venituri.