Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare instanta de tutela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare instanta de tutela

Buna ziua, va adresez o intrebare in legatura cu urmatoarea problema: tatal a decedat iar in urma succesiunii au ramas mama si doi copii minori. Masa succesorala este compusa din sume de bani depuse la banca insa banca refuza eliberarea sumelor de bani pentru motivul ca ar fi nevoie de un curator sau autorizarea instantei de tutela. Intrebarea ar fi in baza carui temei de drept ( art din cod) este necesara autorizarea instantei de tutela pentru retragerea sumelor de bani ale minorilor in condiitle in care mama este reprezentant legal, nu este vorba de tutore sau altceva...
Exista certificat de mostenitor?
da exista, iar in procedura succesorala minorii au fost reprezentati de un curator special insa reiterez intrebarea... in baza carui temei reprezentantul legal are nevoie de curator/autorizare instanta de tutela pentru a retrage suma de bani din banca - bun succesoral al minorilor