Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare nume carnet conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare nume carnet conducere

Buna ziua. M-am casatorit in urma cu un an. Nu am solicitat inca emiterea unui carnet de conducere pe noul nume. Carnetul este inca valabil, expira in 2019. Nu am condus deloc de un an de zile. Imi puteti spune, va rog, daca voi plati vreo amenda la emiterea noului carnet si daca sunt obligatorii analizele avand in vedere ca nu a expirat carnetul? Multumesc!
Fisa medicala este obligatorie doar in cazul in care se solicita eliberarea unui permis cu o noua valabilitate administrativa, indiferent daca solicitarea se face inainte sau dupa data expirarii permisului.
Cazurile in care nu este necesara fisa medicala sunt cele in care se solicita eliberarea unui duplicat:,in cazul in care permisul
- a fost pierdut;
- a fost furat;
- s-a deteriorat;
- cand titularul permisului si-a schimbat numele.
In aceste cazuri, pentru eliberarea unui duplicat sunt necesare
• cererea-tip;
• actul de identitate al titularului (original + copie)
• dovada platii contravalorii permisului de conducere – 68 de lei (se achita la orice unitate CEC);
• permisul de conducere (atunci cand este vorba de deteriorarea permisului sau de schimbarea numelui titularului);
• doua fotografii color ale titularului, format 35 x 38,5 mm,
Duplicatul va avea aceeasi valabilitate pe care o avea permisul solicitat de inlocuit.

Succes !