Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Institutie bugetara fara reactie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Institutie bugetara fara reactie

Am sesizat unei institutii bugetare un fals in declaratia de interese a unui functionar public , si din subiectele pe care le-am evidentiat la acesta nu am primit nici un raspuns . Ce pasi trebuie sa urmez?
La o parte din neregulile sesizate am primit raspuns , iar la cele care sunt penale , nu .Cum trebuie sa procedez ?
Fatu Lucian, utilizator
Institutia respectiva nu are nici o atributie in ceea ce priveste veridicitatea celor inscrise in declaratiile de avere si interese ale angajatilor sai. In cazul de fata, dvs. trebuia sa sesizati Agentia Nationala de Integritate, care va demara o ancheta privind eventualul fals in declaratii (latura penala) si conflict de interese pentru persoana in cauza.
Am inteles , multumesc