Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce institutie este competenta material sa solutioneze ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce institutie este competenta material sa solutioneze o sesizare?

Buna ziua,
Daca un functionar public (salariat la o Primarie din Orasul X) nu isi declara in totalitate averea(terenuri cumparate, vila masina etc.) in "Declaratia de avere".
Care este institutia competenta material sa-l verifice (Parchetul de pe langa Tribunalul X, Parchetul General, DIICOT, ANI sau DNA), ?
Va multumesc antuicipat,:)
Agentia Nationala de Integritate.
Multumesc D-le av. Stefan. Prietenul meu s-a adresat cu o sesizare la DIICOT si, de acolo la indrumat sa mearga la Parchetul de pe langa Tibunalul X. cu vreo 3 luni in urma.. Trebuie sa mai faca sesizare respectiva si la ANI, si sa arate ca s-a adresat gresit?
Agenția Națională de Integritate poate constata săvârșirea infracțiunii de fals în declarații în cazul acelui functionar public.

Agenția va sesiza Parchetul de pe lângă Tribunal cu privire la existența indiciilor referitoare la săvârșirea de către acea persoana a infracțiunii de fals în declarații, prevăzută de dispozițiile art. 292 din Codul Penal al României.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Manole Dumitru a scris:

Multumesc D-le av. Stefan. Prietenul meu s-a adresat cu o sesizare la DIICOT si, de acolo la indrumat sa mearga la Parchetul de pe langa Tibunalul X. cu vreo 3 luni in urma.. Trebuie sa mai faca sesizare respectiva si la ANI, si sa arate ca s-a adresat gresit?

Trebuie sesizata ANI ,ulterior daca se descopera vreo infractiune ANI este obligata sa sesizeze organele de cercetare penala competente .
Stefan Bicov, Avocat