Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PLAFON CASA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PLAFON CASA

Intrebare:

1.Exista un plafon la incasari in numerar?
In afara de cel care spune ca nu ai voie sa incasezi de la un client mai mult de 5000ron intr-o zi...Eu am inteles ca doar la plati nu ai avea voie sa faci p[lati mai mari de 10.000ron pe zi dar la incasari nu....

2.In cazul in care am facturi mai mici de 5000ron pot incasa partial din ele cu mai multe chitante.Exemplu:Am factura de 2000 ron .O pot incasa azi cu o chitanta 1000 ron si maine cu o alta chitanta de 1000ron?

Multumesc!:(

Puteti incasa suma de 2000ron in mai multe transe.Nu puteti incasa sau plati la o pers juridica mai mult de 5000ron/zi.Suma totala de plata /zi nu treb sa depaseasca 10000ron/zi.La incasare, daca aveti mai multe firme ,se poate depasi 10000ron/zi,pt.ca fiecare au plafonul de plata de 5000ron.
In cazul in care factura este mai mare de 5000 ron ,a ramas acea reglementare de plata de maxim 5000ron prin casa restul pin banca da?
DA