avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA din Italia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA din Italia

Am cumparat marufa din Italia pe factura.Ce ar trebui sa fac ptr.a mi se returma TVA din Italia?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mirona Filipoiu , Consilier juridic 12:31, 5 Iunie 2015
Puteţi solicita rambursarea TVA-ului on-line autorităţilor din ţara de origine. Acestea vor transmite cererea dumneavoastră autorităţilor din cealaltă ţară, cu condiţia să aveţi dreptul la rambursare.

Dacă ţara respectivă întârzie cu rambursarea TVA-ului, puteţi obţine dobândă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am achiziționat un autoturism nou din germania. SHARQY SHARQY Bună seara, am achiziționat un autoturism nou din Germania, dealer autorizat, am plătit factura la preț întreg... Netto și brutto, adică valoare plus ... (vezi toată discuția)
Cardul european de sanatate gabri22 gabri22 Buna ziua am si eu o intrebare referituare la cardul european de sanatate....tatal meu a fost gasit cu o tumoare la gat in spital in romania....nu a facut ... (vezi toată discuția)
"tara de origine" pentru cazierul judiciar? AlexandruC AlexandruC Buna ziua, Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati intr\'o problema . Mi s\'a cerut \"cazierul judiciar din tara de origine\" al administratorul unei firme ... (vezi toată discuția)