Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... imi bag preavizul si dupa aceea imi bag dosarul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

imi bag preavizul si dupa aceea imi bag dosarul de pensie

Buna ziua !

Iarasi revin.Am o situatie mai deosebita din punctul meu de vedere.
Pot iesi la pensie daca se va promulga si se va publica in monitorul oficial noua lege a pensiilor privind grupa 1.Daca ar fi fost in vigoare m-as fi putut pensiona din ianuarie 2015.Ma rog,dar nu asta este problema.
Eu lucrez intr-un loc de munca unde este foarte cald (48-50grade)si se transpira incontinuu,dar problema este ca esti nevoit sa iesi si afara unde daca sunt 34 grade zici ca esti la frigider.Din cauza aceasta m-am imbolnavit de pneumonie si am facut pleurezie (apa la plamani).Am stat in concediu medical la sanatoriu 2 luni si jumatate si am inceput munca pe data de 1-06 2015.Daca mai continuu sa mai lucrez in cazul ca se va promulga legea grupei 1,si dupa aceea sa imi bag dosarul de pensie care probabil va dura 3 luni pana se va aproba mai mult ca sigur ca boala va recidiva si probabil mai sever.
-De aceea va rog sa imi spuneti daca dupa ce se va promulga legea si se va publica in monitorul oficial,daca eu imi bag preavizul si dupa aceea dosarul de pensie si astept decizia fara loc de munca,ce pot pierde in acest caz,ma refer daca mi se scade din pensie sau alte dezavantaje etc.,etc.

Va multumesc !
1-Puteti lucra pana la emiterea deciziei.
Daca mai lucrati 2-3 luni pana la emiterea deciziei,mai castigati cate 2 lei pentru fiecare luna.
Calculul este facut la salariul mediu brut pe economie(2415 lei).
2-Puteti lucra pana la depunerea dosarului.
In acest caz piedeti cei 2(o luna)-4(2 luni)-6(3 luni)lei.
Va multumesc !!!