Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare domiciliu buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare domiciliu buletin

buna tuturor. am si eu o nelamurire, sunt confuza, nu stiu ce sa fac. sunt in strainatate, ma voi intoarce in romania doar pentru cateva zile( 7zile- 6 zile de fapt ca a 7 oricum e pierduta), serviciul nu ma lasa sa stau mai mult. as dori sa-mi schimb buletinul( domiciliul dintr-un judet in altul) si daca se poate si sa-mi fac un pasaport temporar simplu. pot face o procura ceva sa-mi scoata pasaportul si in 4 zile sa-mi scoata si buletinul in regim de urgenta? daca nu sunt posibile amandoua care este posibil sa il fac in 4 zile? oricum am inteles ca pasaportul se face doar in judetul de domiciliu. pot sa folosesc certificatul de nastere? va rog ajutati-ma ca am 100 de intrebari si nu rea am raspuns la nici una.#-o
~ Conținut șters la cerere ~
Regim de urgenta nu exista decat la pasapoarte, nu si la cartile de identitate.

Acum eliberarea pasaportului nu mai este conditionata de locul de domiciliu, puteti merge in judetul unde vreti sa va schimbati domiciliul. Pasaportul simplu se elibereaza in aceeasi zi. Platiti la CEC 222 lei (sunt 3 taxe, 100 + 100 + 22 lei) si mergeti cu chitantele si cartea de identitate la Serv. Pasapoarte.

Dupa aceea depuneti actele pentru CI la noul loc de domiciliu si faceti o procura speciala cuiva pentru ridicarea de la Evidenta.

Sper ca aveti CI in termen, altfel raspunsul nu e valabil.
multumesc pentru informatie. da, CI este in termenul de valabilitate. o zi buna va doresc
anamaria224, utilizator