Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intelege de aici?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intelege de aici?

Am cautat cateva legi in vederea efectuarii a unei plangeri fata de un magistrat. Am vrut sa vad la care parchet se depune o plangere fata de un magistrat. Art. 38 din NCPP prevede ca instanta Curtea de Apel judeca in prima instanta pe procurori si judecatori de la toate parchetele si judecatoriile, pe magistratii de la Judecatorie, Tribunal, Curtea de Apel, ICCJ, Curtea militara.
Mirarea mea este cum poate sa judece un magistrat de la Curtea de Apel pe colegul sau ca si el judecator la aceeasi Curte de Apel?
Asa ca am navigat pe net, si am dat de urmatorul raspuns de la CCR:

În motivarea excepţiei de neconstituţionalitate se susţine că prevederile art. 38 alin. (1) lit. f) din Codul de procedură penală sunt neconstituţionale, întrucât posibilitatea ca magistraţii din cadrul unei curţi de apel să fie judecaţi la aceeaşi instanţă afectează dreptul la un proces echitabil şi aduce atingere principiilor constituţionale referitoare la nediscriminare, egalitatea în faţa legii, dreptul la apărare, considerând că "nu se poate vorbi de o cercetare obiectivă, imparţială în scopul aflării adevărului şi justei soluţionări a cauzei".

Ce sa inteleg eu de aici? Se admite ca un judecator sau procuror de la Curtea de Apel sa fie cercetat si judecat de acelasi parchet si instanta a Curtii de Apel?
Nu este nimeni care sa raspunda?

- Procurorii de la acelasi parchet a Curtii de Apel, poate sa efectueze cercetari de urmarire penala fata de un magistrat (procuror) de la acelasi parchet, unde acestia sunt colegi?

-Judecatorii de la aceeasi instanta a Curtii de Apel, poate sa judece pe un magistrat de la aceeasi instanta unde acestia sunt colegi?